İddia: AYM-Yargıtay krizi, iktidarın Anayasa değişikliğinde elini güçlendirebilmesi için çıkarıldı

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Yargıtay’ın, TİP milletvekili Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili olarak, “çok sağlam bir kaynağının”, “iktidarın Anayasa’yı değiştirmek için taktik yaptığını” söylediğini aktardı. 

“Emin olun Yargıtay üyeleri, Anayasa’yı, yasaları, bireysel başvuru hakkını ve bu konudaki yetkinin kimde olduğunu hepimizden iyi biliyorlar. Yazacakları hiçbir gerekçenin, Anayasa Mahkemesi kararlarının kesin ve bağlayıcı olduğu gerçeğini değiştirmediğini de bizden iyi biliyorlar” diyen Zeyrek, bugünkü yazısında kaynağının şu ifadelerini aktardı:

“Sonunda Anayasa Mahkemesi’nin dediği olabilir, ancak çıkacak bu kriz, iktidara ‘bakın gördünüz mü bu konuda mevzuatta sorun var, gerekli yasal ve Anayasal değişiklikleri yapalım’ deme fırsatı verecek.”

Zeyrek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün Özbekistan’dan dönerken yaptığı şu açıklamanın da bu savı desteklediğini belirtti: 

“Yargının iki kurumu arasındaki yetki tartışmasının çözüm yeri Anayasa’dır yasalardır. Ancak mevcut Anayasamız ve yasalarımız bu konuda yetersiz kalmaktadır. Darbecilerin 41 sene önce Türkiye’ye biçtiği gömlek yapılan 20’yi aşkın tadilata rağmen 2023 Türkiye’sine artık dar gelmektedir. Yeni Anayasa meselesini ısrarla gündemde tutmamızın günlük siyaset söylemi değil, hayati bir konu olduğu bu vesileyle herhalde daha iyi anlaşılmıştır.”

Zeyrek, “Erdoğan, bu açıklamasıyla o taktiği de açık ediyordu. Zaten bir niyet bu kadar açık seçik ifade edilemezdi. İnsan ister istemez soruyor: Bu kadar basit mi? Her şey bir taktik uğruna mı?” yorumunu yaptı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x