Durum İçler Acısı: Sağlık Çalışanları Şiddet Vakalarına Karşı Kendi Yöntemlerini Geliştirmek Zorunda Kaldı

Sağlıkta şiddetin sonu gelmiyor. Neredeyse her geçen gün bir sağlık çalışanımıza şiddet haberi almaya devam ediyoruz. Bir yanda ‘artık doktor dövebiliyoruz’ diye gururlananlar, öte yanda can güvenliğinden endişe duyanlar… 

Bir doktor sosyal medya hesabından ‘şiddete karşı alınan tek önlemi’ gözler önüne serdi.??

Doktorlarımıza, hemşirelerimize, sağlık çalışanlarımıza karşı şiddetin ardı arkası kesilmiyor.

Özellikle son yıllarda sosyal yaşantının her alanında şiddetin artması dikkat çekerken hastanelerdeki şiddet vakalarında önlenemeyen bir artış söz konusu. Hasta yakınları tarafından darp edilen, bıçaklanan ve maalesef öldürülen birçok sağlık çalışanımız yüreklerimizi dağlıyor.

Son olarak Gaziantep’te hasta yakınlarının saldırısına uğrayan bir doktorumuz yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası tarafından yapılan açıklamalarda, son yıllarda büyük bir artış gösteren şiddet olaylarının 2020 yılının ilk 6 ayında son 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı belirtilmişti.

Geçtiğimiz yıl Konya Şehir Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’nın silahla vurulması, ülkemizi derinden sarsmıştı.

Bütün sağlık çalışanlarını ayağa kaldıran bu olay sonrasında eylemler düzenlenmiş, doktorlar başta olmak üzre bütün sağlık çalışanları greve gitmişlerdi. 

Fakat bu eylemlerin hiçbir işe yaramadığı, vatandaşların ‘artık doktor dövüyoruz’ diye gururlanmasıyla acı bir şekilde ortaya çıkmıştı.

‘Peki sağlık çalışanlarını korumak için nasıl önlemler alınıyor?’ diye merak ediyorsanız, bir doktorumuzun sosyal medya paylaşımını iletelim.

Sosyal medya hesaplarında sık sık paylaşım yapan doktor Fatih Düz, son paylaşımında kendisine gelen hasta kaydının ekranında yer alan mesajı paylaştı.

“Onlarca ölümlü, yüzlerce yaralamalı şiddet olayına rağmen sağlıkta şiddete karşı alınan tek önlem, bizim hastane içi birbirimize yazdığımız bu uyarı mesajları!”

‘Hasta şiddet göstermeye eğilimlidir. Dikkat edilmesi gerekiyor.’ uyarısı, kanımızı dondurdu.

“Hastaya arkamı dönmedim, çünkü yapabileceğim başka bir şey yok.”

Yorum sizde!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x