Ayakkabının ayağı boyaması nasıl engellenir? Gerçek deri ayakkabı renk verir mi?

Ayakkabı deri, nubuk ya da süet gibi hem sentetik hem de doğal malzemelerin kullanılmasıyla üretilir ve bu malzemeler ile ayakkabı üretiminde çeşitli boyalar kullanılır. Bu kullanılan boyalar nem ile buluştuğunda bazen çoraba bazen de ayağı lekeleyecek şekilde boyalar.

Ayakkabının ayağı boyaması, ayakkabıyı belli bir süre giymeden önce anlaşılmaz. Ayakkabının ayağı boyamasının en temel sebebi ayağın terleyerek ayakkabını içerisinde sıcaklığın yükselmesidir. Gün boyu ayakkabının içerisinde olmak da ayakkabının ayağı boyamasını arttırır.

Ayakkabını ayağı boyaması, satın alınan ayakkabının kalitesiz olduğunu göstermez. Aksi gibi hakiki deri çoğu zaman kimyasal işlem görmezse renk verebilir. Bu durum tuhaf karşılanan bir durum değildir. Ayak terledikçe ayakkabının iç yüzeyindeki boyalar açığa çıkarak ayakkabını ayağı boyamasına sebep olur.

AYAKKABININ AYAĞI BOYAMASI NASIL ENGELLENİR?

  • Ayakkabının Ayağı Boyamasını Engellemek İçin Sirke Kullanın

Yeni aldığınız deri ayakkabı çoraplarınızı boyuyor ya da spor ayakkabınız ayağınızda lekeler bırakıyorsa sirke ile temizleme işlemi yapabilirsiniz. Ayakkabının ayağı boyamasını engellemek için en etkili tedavi yollarından biri sirkedir. Sirke, sadece ev temizliğinde değil yüzeyleri temizlemek ve sterilize etmek içinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Kuru ve temiz bir bezi sirkeye batırın, fazla suyunu sıkın. Ayakkabının iç kısmını, çorabınıza boya veren yerleri birkaç kez silin. Bezin ayakkabının içerisindeki boyadan renk aldığını fark edeceksiniz. Ayakkabının içindeki boyanın temizlendiğini düşündüğünüzde silme işlemini bitirin ve ayakkabıyı balkon gibi rahatça havalanacağı bir yere koyun. Bu sayede hem hızlıca kuruyacak hem de sirke kokusu uçacaktır.

Eğer sirke kokusunda hassassanız temizleme işlemi yaptıktan sonra kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağı bir beze dökün ve ayakkabının içerisine bırakın. Bir gece beklettikten sonra ayakkabının içerisindeki sirke kokusunun yok olduğunu göreceksiniz.

  • Ayakkabının Ayağı Boyamasını Engellemek İçin Saç Spreyi Kullanın

Ayakkabının ayağı boyamasını engellemek için bir diğer alternatif yöntem de saç spreyi kullanmaktır. Saç spreyi içerdiği bileşenler sayesinde karmaşık saçları sabitlemekle kalmaz, aynı zamanda yıpranmaktan korur. Ayakkabının ayağı boyamasını engellemek için saç spreyi kullanarak aynı şekilde renk vermesini durdurabilir aynı zamanda ayakkabının malzemesini koruyabilirsiniz.

Saç spreyini, ayakkabının ayağa boya verdiği yerlere doğru sıkın ve açık hava da kurumaya bırakın. Kuruma esnasında saç spreyi ayakkabının içerisinde koruyucu bir tabaka oluşturacaktır. Ancak saç spreyinin etkisi zamanla geçeceği için bu yöntemi düzenli aralıklarla tekrar etmeniz gerekecektir.

  • Ayakkabının Ayağı Boyamasını Engellemek İçin Onları Yıkayın

Eğer boya veren ayakkabınız yıkanabilir ve parçalanma ihtimali olmayan bir kumaşsa onu çamaşır makinesinde yıkayarak boyanın fazlasının atılmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinesi bu sorunu çözecek ve artık ayakkabının ayağı boyamasını engelleyecektir.

Ayakkabınız çamaşır makinesine giremeyecek bir malzemeden yapılmışsa geniş bir kabın içerisine deterjanlı ılık su hazırlayın ve ayakkabının iç kısmını burada elde yıkayın. Suyun rengi iyice değişene kadar ayakkabının içerisini temizleyin. Ardından güzelce durulayın ve kurumaya bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x