Takas da işkenceyi ifşa edecek

Terör devleti İsrail ile Filistinli direnişçiler arasında 4 gün sürecek ateşkes anlaşması bugün sabah saat 10:00 itibarıyla yürürlüğe giriyor. Katar’ın ara buluculuğunda gerçekleşen ateşkes anlaşmasının maddelerine göre 50 İsrailli esir karşılığında İsrail hapishanelerinde tutsak bulunan 150 Filistinlinin serbest bırakılması öngörülüyor. İşgalci güç, esir takasında serbest bırakılacak çoğu 18 yaşından küçük çcouklardan oluşan 300 kişilik bir listeyi de yayınladı. Özgürlüğüne kavuşması muhtemel Filistinliler arasında en bilinen isim ise 35 yaşındaki Israa Jaabis. 2015 yılından bu yana “terör” gerekçesiyle İsrail hapishanelerinde işkence gören Jaabis’e vücudunun büyük kısmı yanmasına rağmen İsrail tarafından tedavi imkanı verilmedi. Takas sonucu İsrail zindanlarında uygulanan psikolojik ve fiziksel işkencenin de görüleceği değerlendiriliyor.

4 güne yayacak

İsrail Ordu Radyosu’na konuşan işgalci gücün Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Filistinli direnişçilerin 4 gün boyunca her gün 12 veya 13, toplamda 50 esiri serbest bırakacağını ifade etti. Buna karşılık İsrail de serbest bırakabileceği Filistinli tutuklulardan oluşan 300 kişilik bir liste oluşturdu. 287 çocuk ve 13 kadın bulunan listede, 18 yaşının üzerinde erkek bulunmuyor.

Taş attı diye tutuklandılar

En yaşlısının 59 yaşındaki bir kadının olduğu listede en genç Filistinli ise 14 yaşındaki bir çocuk. Terör devleti, “cinayete teşebbüs”ten “taş atmaya” kadar birçok farklı eylemi tutuklanma için suç sayarken, bir çok mahkum için henüz bir yargılama bile yapılmadığı ortaya çıktı. Ayrıca listedeki kişilerin hepsinin 2021 yılından sonra tutuklanmış olduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Jaabis de listede

Tutuklular arasında en bilinen isim ise Israa Jaabis. 2015 yılında bir İsrail kontrol noktası yakınlarında arabasının tüp patlaması nedeniyle alev almasının ardından Jaabis, işgalci güç tarafından üzeri soyulduktan sonra çıplak halde yerde sürüklenmiş ve ölmesi için beklenmişti. Terör devletinin güvenlik güçleri, vücudunun yüzde 60’ı yanan talihsiz kadını hastaneye ulaştıracak ambulansı da engellemişti. 8 parmağı kesilen, koltuk altı derisi birbirine yapıştığı için ellerini havaya kaldıramayan ve burnuyla bir kulağı ciddi hasar almasına rağmen hayatta kalan Jaabis, aracındaki kaza terör saldırısı sayılarak yargılandı ve o günden bu yana da İsrail hapishanelerinde adeta işkence görüyor. Olay sırasında vücudunun yüzde 60’ı yanan Jaabis’e, hapishanede geçen yıllar boyunca İsrail tarafından gerekli tedaviler verilmedi.

İHA uçuramayacak

Anlaşma şartlarına göre işgalci güç Gazze’nin güneyinde 4 gün boyunca insansız hava aracı (İHA) uçurmamayı kabul ederken, kuzeyde de 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günde 6 saat İHA uçurmamayı da taahhüt etti. Bunun yanında işgalci güç Gazze’de herhangi bir operasyon veya tutuklama da gerçekleştirmeyecek. Ayrıca Gazze’nin kuzeyinden güneyine giden Selahaddin Caddesi’nin güvenliğinin de garanti altına alınacağı bildirildi.

Sinvar’ın istediği oldu

İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesi ise Gazze’nin kuzeyinde İHA uçuşlarına 6 saatlik ara verilmesinin Hamas Lideri Yahya Sinvar’ın şartı olduğunu ve bunu İsrailli müzakerecilere kabul ettirdiğini bildirdi.

Uzama ihtimali var

Ateşkes anlaşması süresince insani ve tıbbi yardım malzemeleriyle yakıt yüklü yüzlerce TIR’ın Gazze’ye girmesine izin verilecek. Ayrıca Filistinli direnişçilerin 4 gün sonunda ek olarak 10 İsrailli rehine bırakması halinde 1 gün daha ateşkes ilan edilecek. Filistinli direnişçilerinin elinde 239 İsrailli esir bulunduğu kaydedildi.

Ateşkesten önce katliam: 404 ölü

İsrail, bugün yürürlüğe girecek ateşkes öncesi de Gazze’de katliama devam etti. Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 404 kişi artarak 14 bin 532’ye yükseldiği ifade edildi. Ölenlerin 6 binden fazlasının çocuk, yaklaşık 4 bininin kadın olduğu kaydedildi. Açıklamada, İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazında veya cenazeleri sokaklarda kalan, 4 bin 700’den fazlası kadın ve çocuk 7 bin kişinin kayıp olduğu bildirildi.

ABD’nin derdi yıkımı gizlemek

Ateşkes kararının haftalardır teröre maruz kalan Filistinlilere bir nebze olsun nefes almak imkanı sağlaması beklenirken, işgalci gücün en büyük destekçisinde de savaş suçlarının ortaya çıkma endişesi büyüyor. Politico haber sitesi, Joe Biden yönetiminin, İsrail ile Filistinli direnişçiler arasında sağlanan ateşkesin ardından gazetecilerin bölgeye erişiminin, Gazze’deki vahşeti daha çok ortaya çıkarmasından endişe duyduğunu yazdı.

Toplu mezarlara gömüldüler

İşgalci gücün baskın yapıp, hasta, sağlık çalışanı ve sivilleri ayrılmaya zorladığı Gazze’nin kuzeyindeki Şifa hastanesinden getirilen 111 cenaze, güneydeki Han Yunus bölgesinde açılan toplu mezarlara dün gömüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x