Rubiales sonunda istifa etti

Dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı oyuncularından Jennifer Hermoso’yu kupa töreninde dudağından öptüğü için FIFA tarafından açılan soruşturma kapsamında geçici olarak görevinden uzaklaştırılan, istifası istenen ve buna direnen eski İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) Başkanı Luis Rubiales, sonunda pes etti.

NTVSpor’dan Yuşa Şahin’in haberine göre katıldığı bir canlı yayında konuşan Luis Rubiales, federasyon başkanlığından istifa edeceğini açıkladı.

Rubiales’in tebrik sırasında kadın futbolcuyu dudağından öpmesiyle başlayan tartışmalar, ülkede kadın-erkek eşitsizliği, sporda kadına yönelik cinsel taciz konularını gündeme getirdi ve bir “mee to” hareketi de başlattı.

Tacizin ardından FIFA, İspanya Futbol Federasyonu başkanı Rubiales’i 90 gün boyunca futbolla ilgili tüm faaliyetlerden uzaklaştırdı.

Tacize uğrayan futbolcu Hermoso, olaydan 17 gün sonra savcılığa başvurdu.

Başkent Madrid’deki Ulusal Mahkeme Savcısı Marta Durantez’e gittiği ortaya çıkan İspanyol futbolcunun, söz konusu dudaktan öpme olayı sırasında rızasının olmadığını belirterek, Rubiales hakkında suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi.

Mahkeme kaynakları, savcılığın Hermoso’ya, istediği takdirde “cinsel taciz” suçlaması da yapabileceğini belirttiği, İspanyol futbolcunun ilerleyen günlerde bu suçlama için de başvuru yapabileceği ileri sürüldü.

TEKNİK DİREKTÖRÜ İŞİNDEN ETTİ

İspanya’yı tarihinde ilk kez kadınlar futbolda dünya şampiyonu yapan teknik direktör Jorge Vilda, ülke içinde yaşanan “feminizm ve eşitlik” tartışmalarının ardından görevden alındı. 8 yıldır takımı yöneten Vilda, takımını dünya şampiyonu yapmasının ardından sözleşmesinin uzatılacağı ve maaşının artırılacağı vaatlerine rağmen Rubiales’in 25 Ağustos Cuma günü RFEF Genel Kurulu olağanüstü toplantısında yaptığı ve istifa etmeyeceğini açıkladığı konuşmasını alkışladığı için görevden alındı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x