İYİP’te kavga: Daha dün partiye gelmişsin

İYİ Parti’de İbrahim Özkan ile 5 İBB Meclis Üyesi istifa etti.

İBB Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettikten bir gün sonra 7 İYİ Partili üyenin oyuyla yeniden grup başkanvekili seçilen İbrahim Özkan, “CHP ile arka kapı diplomasisi yapıyorduk. İstanbul’da kazanılacak yerde 3 ilçe belediyesi, 25 büyükşehir belediye meclis üyesi ve CHP’li ilçe belediyelerinde birer başkan yardımcılığı verilmesi konusunda temaslarımız sürüyordu. Buğra Kavuncu bana ‘Beşiktaş’ı bile verseler işbirliği yapmayacağız’ dedi.” açıklaması yaptı.

İbrahim Özkan’ın bu açıklamalarını alıntılayan İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktaş Vural, “CHP ile arka kapı pazarlığı yapılmış! Hangi sıfat ve yetkiyle? Parti tüzel kişiliğinin kararı nerede? Kimle yaptın pazarlığı? Bir de bunu çıkıp anlatabiliyor? Diğeri de partisinin kurumsal iradesi olmadan makam dağıtıyor! Kim bu? Partinden yetki aldın mı? Sanki babalarının malı gibi! İşte siyasetin şahsileşmesinin sonuçları…” deyip şöyle devam etti:

“Adamcı zihniyet. Kurumların iradesi yok. Devlet benim zihniyetinden farkı ne? Al gülüm ver gülüm şahıs siyaseti… Etik yok, parti iradesi yok. Siyasetin hukuku, etiği, ilkesi olmaz mı? Yetkililer ön kapıdan girip işbirliği yapabilir miyiz derken, arka kapıda bağzı muhteremler pazarlık yapmış! Hangi etiğe, hukuğa, ilkeye sığar bu tezgah altı pazarlık ve ifşası? Sonra da makam mevki dağıtanlara Truva atı rolü veriliyor!”

“Partinin hükmi şahsiyetine saldırılıyor! Ona oy veren seçmen iradesi çarpıtılmak isteniyor! Bu bir kumpas. Bunun millete, demokrasiye hiçbir faydası olamaz. İYİ Parti olarak tek amacımız kurumsal değer ve ilkelerimize dayalı olarak başkalaşmadan kendi kadrolarımıza milletimize hizmet için demokratik bir alternatif olmak. Baskı olmadan, korkutmadan, tehdit etmeden, parmak sallamadan, buyurgan olmadan, mecbur ve mahkum olmadan Hür ve müstakil!”

İBRAHİM ÖZKAN’DAN YANIT

İbrahim Özkan’ın bu paylaşıma tepkisi ise şöyle oldu: “Sayın Oktay Vural,
arka kapı diplomasisinde yetki olmaz insiyatif olur. Konuşmamda da belirtiyorum. Bugüne kadar bu süreçleri Sayın Genel Başkanla ben yürüttüm. Daha dün partiye gelmişsiniz. Ne maksatla geldiğiniz belli değil..”

“Daha genel başkan yardımcılığını garanti etmeden profil bilgilerinizde İYİ partiyi yazamamış, makam beklemişsiniz. Daha sonra İYİ parti bilgilerini yazıp twit atmaya başlamışsınız. Partinin kuruluşundan bu yana emeği olan bana söz söyleyecek bu partide ki en son kişisiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x