Google Play Protect önemli bir yeniliğe kavuştu

Google, Play Protect güvenlik hizmeti için yeni bir özellik sunuyor. Bu özellikle uygulamalar kod düzeyinde gerçek zamanlı olarak taranacak ve bu sayede gelişen tehditleri, özellikle de geleneksel tespit yöntemlerinden kaçabilen yapay zeka ile geliştirilmiş zararlı yazılımları tespit edebilecek. Play Protect zaten kurulum öncesi ve sonrası uygulamaları zararlı yazılımlar için taramaktadır. Ancak yeni kod düzeyi tarama özelliği ile daha karmaşık tehditleri algılama kabiliyetini artırıyor.

Kullanıcı daha önce taranmamış bir uygulama yüklemeye çalıştığında, Play Protect gerçek zamanlı bir tarama öneriyor. Bu tarama sırasında, uygulamadan alınan önemli veriler Google’ın arka uç altyapısına gönderilerek değerlendiriliyor. Tarama tamamlandığında, kullanıcıya uygulamanın güvenli olup olmadığı konusunda bilgilendirme yapılıyor.

Google Play Protect önemli bir yeniliğe kavuştu

Bu yeni özellik, Play Protect’in mevcut korumalarına ek olarak sunuluyor. Mevcut korumalar, şüpheli uygulamaları tanımlamak için mevcut tarama zekâsı ve verilere dayanıyor. Yeni kod düzeyi değerlendirme ile artık yapay zeka veya diğer yöntemlerle tespit edilemeyen daha sofistike zararlı uygulamaları algılama kabiliyetini elde ediyor.

Google, bu yeni Play Protect özelliğini öncelikle Hindistan’da kullanıma sunacak. Ardından, önümüzdeki aylarda belirli ülkelerde kullanılabilir olacak ve sonunda tüm bölgelerde kullanıma sunulmuş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x