Bitcoin’in 2024’te rekor kırması bekleniyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF onayı sonrası geleneksel yatırımcılar için de daha erişilebilir hale gelen Bitcoin’e ilişkin tahminler hız kazandı.

Şubat 2024 itibarıyla 2 yıl sonra yeniden 1 trilyon dolar piyasa değerine tekrar temas eden dünyanın en değerli kripto para birimine ilişkin 40 sektör profesyoneliyle yürütülen bir araştırma, Bitcoin’in geleceğine ilişkin beklentilere ışık tuttu.

Araştırma, 2 uzmandan birinin, Bitcoin’in hali hazırda gerçek değerinden daha az fiyatlandığını düşündüğünü ortaya koydu.

‘ARAŞTIRMACILARIN yüzde 54’Ü DEĞERİNDEN DAHA AZ FİYATLANDIĞINI SÖYLÜYOR’

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.TR CEO’su Kafkas Sönmez, “Bahsi geçen araştırmada hem endüstriden hem de akademiden isimlere Bitcoin’in fiyatının adil olup olmadığı da soruluyor. Katılımcıların yüzde 54’ü, Bitcoin’in değerinden az fiyatlandığını düşünürken, yüzde 33’ü de mevcut fiyatının yeterli olduğu görüşünde. Önümüzdeki aylara ilişkin Bitcoin fiyat tahminleri ise umut verici” ifadelerini kullandı.

’77 BİN DOLAR BEKLENTİSİ GERÇEK DIŞI DEĞİL’

Bitcoin’in bugüne kadarki en yüksek değeri olan 69 bin dolar seviyelerine Kasım 2021’de ulaştığını hatırlatan Sönmez, “77 bin dolar beklentisi, Bitcoin için 2024’te tüm zamanların en yüksek seviyesinin (ATH) gelebileceğine işaret ediyor. 15 Şubat’tan geriye doğru değerlendirdiğimizde, Bitcoin’in son dört ayda yüzde 91’lik bir yükseliş kaydettiğini görüyoruz. Artan kurumsal yatırımcı ilgisini ve Bitcoin yarılanmasının yaklaştığını düşününce, bu tahminler gerçek dışı gelmiyor” dedi.

Araştırmada, 2023’ün son aylarından itibaren Bitcoin’deki yükseliş trendine ilişkin temel etkenler sorusuna verilen yanıtların büyük bir çoğunluğu da spot Bitcoin ETF onayını işaret etti.

10 katılımcıdan 9’u spot borsa yatırım fonlarının bir sebep olacağını söylerken, bu faktörü yarılanmanın gücüyle artan Bitcoin benimsemesi ve kurumsal yatırımların büyümesi gerekçeleri izledi.

REKOR 2024 SONUNDA KIRILABİLİR

Bitcoin madencilerin blok başına kazandığı ödüllerin yarılanmasını tanımlayan halving etkinliğinin de 2024’ün önemli gelişmelerinden biri olduğuna dikkat çeken Sönmez, şöyle devam etti:

“Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 47’si, başka bir deyişle yaklaşık 2 uzmandan biri, nisan – mayıs gibi gerçekleştirilecek yarılanmadan sonraki 6 ay içinde ATH bekliyor. Bu da 2024 yıl sonuna denk geliyor. Tüm bu beklentilere uygun olarak, katılımcıların yüzde 57,5’i Bitcoin için ‘Al’ görüşü bildirirken, yüzde 37,5’i ‘Tut’ görüşü bildiriyor.”

‘TÜRK LİRASI İLE 7/24 ALIM-SATIM İMKANI SUNUYORUZ’

Kripto para piyasalarındaki ılımlı rüzgârların bu konuya yönelik beklentileri de artırdığını belirten Sönmez, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Elbette karşıt görüşlere de fırsat verme, ETF veya yarılanma gibi gelişmelerin gereğinden fazla abartıldığını savunan analistlerin fikirlerini de anlamaya gayret etme sorumluluğu, her zaman yatırımcılarda. Ne mutlu ki kriptoya ilişkin çok sayıda kaynağa, analize, rapora, beklenti ve tahmine internet aracılığıyla erişmek mümkün. Kriptoya açılan kapı olan Gate.io’nun dijital varlıklara yaklaşımını Türkiye pazarına yansıtan Gate.TR olarak, hem Bitcoin, hem de onlarca kripto para birimi için 7/24 Türk Lirası ile alım satım imkanı sunuyoruz. Gate.TR, güncel kaynakları yakından izleyerek piyasanın gidişatına dair yatırımcılarına çeşitli kanallardan bilgilendirmeye, yatırımcıları finansal açıdan güçlendirecek ürünleri geliştirmeye ve varlık piyasalarının temel dinamiklerini anlatan yalın bilgileri paylaşmayı sürdürecek.”

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x