ABD’nin eski dışişleri bakanı Clinton’a ‘Filistin’ protestosu

ABD’nin eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, kampüsü New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’nde Global Politikalar Enstitüsü’nün panelindeki konuşması sırasında protesto edildi. Clinton, kürsüye çıkar çıkmaz “Özgür Filistin” sloganlarıyla susturuldu.

Hillary Clinton’ın ‘savaş suçlularına verdiği destek nedeniyle’ bir üniversite ortamında konuşmaya hakkı olmadığını savunan öğrenci grubu, Clinton’ın konuşmasını belli aralıklarla engelledi. Bir diğer gösterici de dışişleri bakanlığı yaptığı döneme atfen, Yemen, Libya, Irak, Suriye ve ABD halkları adına Hillary Clinton’ı protesto ettiğini belirtti.

‘HALKLAR SİZİ AFFETMEYECEK’

Fox News’ün aktardığına göre, Hillary Clinton, konuşmasını yapmak üzere kürsüye doğru yürüdüğü sırada bir kişi, “Hillary Diane Rodham Clinton, sen bir savaş suçlususun” diye seslendi. Protestocu erkek, “Libya halkı, Suriye halkı, Yemen halkı, Filistin halkı ve Amerika halı sizi asla affetmeyecek” diye bağırırken, Columbia’nın Uluslararası ve Kamu İlişkileri Okulu Dekanı Keren Yarhi-Milo, protestocunun salondan çıkarılmasını istedi. Protestocu, salondan çıkarılırken, “Özgür, özgür Filistin” sloganı attı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde de bir okul yetkilisinin, protestocuları okul kurallarına aykırı hareket etmekle suçlayarak “Sizden ayrılmanızı istiyorum, delegeler şimdi size binanın dışına kadar eşlik edecek” dediği duyuldu. İlk protestonun ardından konuşmaya tekrar başlayan Clinton’ın sözleri, bu sefer de ‘savaş suçlusu’ sloganlarıyla kesildi.

“Çatışmaya Bağlı Cinsel Şiddetin Önlenmesi ve Ele Alınması” başlıklı panele davetli olan ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’in konuşması da “Özgür Filistin” sloganlarıyla kesildi. Panele bir süre ara verilirken, protestocu öğrenciler üniversite güvenliği tarafından salondan çıkarıldı. Hillary Clinton, daha önce de Columbia Üniversitesi’nde katıldığı bir konferansta, 7 Ekim 2023’te İsrailli kadınlara Hamas tarafından cinsel saldırı yapıldığını iddia söylemesi üzerine protesto edilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x